Láskyplný pohľad, teplo a oddanosť?
Bez nároku na honorár, to všetko sú radosti, ktoré pozná každý majiteľ psa. Samozrejme, ak nejde o zvieratá držané na metrovej reťazi v búde pri dome, určené na stráženie a odstrašovanie potencionálnych nepriateľov. Ale že najlepší priateľ človeka dokáže by? aj terapeutom pre chorých a postihnutých a táto metóda má aj svoj vlastný názov "CANISTERAPIA", sa ešte nedonieslo ku každému.
Canisterapia využíva pozitívne pôsobenie psa na zdravie, teda na fyzickú, psychickú a sociálnu pohodu človeka. Uplatňuje sa ako pomocná psychoterapeutická metóda, keď už iné metódy nie je možné použi? alebo nie sú účinné. Pes pomáha rieši? psychologické, sociálno-integračné a citové problémy, dokáže motivovať ľudí počas rehabilitácie, kedy prirodzeným spôsobom rozvíja motorické schopnosti.
Canisterapia môže byť živelná alebo riadená.
Pri živelnej ide o klasickú prítomnosť psa v domácnosti, ktorý ma okrem iného pozitívny vplyv predovšetkým na osamelých ľudí, problémové deti (napr. hyperaktívne, agresívne, ..), na ľudí žijúcich v stresujúcich podmienkach a trpiacich depresiami.
Riadená canisterapia znamená, že odborník so psom navštevuje chorých, prípadne zaobstará pre pacienta psa a spočiatku reguluje ich vzťah. Vhodné vybrané zviera dokáže uľahči? liečbu, najmä vtedy, keď je realizácia niektorých liečebných postupov ťažšie vykonávateľná pre nedostatočnú motiváciu pacienta. V niektorých prípadoch môže byť dokonca prítomnosť zvieraťa jedinou motiváciou ďalej žiť. Napríklad na geriatrii, u ľudí po ťažkom životnom údere a podobne. Dobré výsledky canisterapie sa ukázali pri pacientoch s detskou mozgovou obrnou, mentálne postihnutých, autistoch, ale aj pri deťoch a dospelých v nemocnici vo všeobecnosti. U detí s logopedickými problémami je fantastický pokojným poslucháčom, ktorý nikdy nekritizuje. Dieťa prechádza prstami po jeho srsti, môže sa s ním porozprávať, uvoľní sa. I v ležiacej polohe na gauči má pocit prítomnosti kamaráta.
Pes, ktorý môže vykonávať canisterapiu, musí byť vyrovnaný, nič ho nesmie len tak vyviesť z rovnováhy. Je nutné, aby bol dostatočne sebavedomý, nebojácny, pokojný a hlavne uvoľnený. Nie je na škodu, keď ovláda rôzne zábavné kúsky, ktoré vedia pacienta rozosmiať a uvoľniť ho. A samozrejme, dobrý zdravotný stav psa je prvým predpokladom, aby mohol túto činnosť vykonáva?.
O pozitívnych výsledkoch canisterapie u konkrétnych pacientov si môžete prečíta? na stránke http://www.canisterapia.sk/
Komentáre